Hakkımızda


Her şeyin bitti dendiği yerde başlayan bir hikâye…

Evet, bir yıl önce sizleri bu cümleyle selamlamıştık… Türk yayıncılığının tekrar basımlarla ‘tekrara’ düştüğü, kalem hevesini ücreti mukabilinde dindirmek isteyenlerin basım masrafı ve editörlük bedeli ödeyerek birkaç yüz kelimelik derinlikte kitap bastırdığı, kâğıt yokluğunun dergilerin yayın hayatlarına son verme sebebi olarak belirdiği bir dönemde Karakum Yayınevi, okurların, sizlerin huzuruna çıktı. Bir yaşını doldurmadan on sekiz kitabı takdim etti. Literatürde alanında ilk olma özelliği taşıyan tezleri kitaplaştırdı. Lisans üstü eğitim programlarının okuma listelerine eserler kazandırdı. Birbirinden değerli tezlerin üniversite veri tabanlarında mahsur kalmasını engellemekle yetinmedi. Ruhun dinginleşmesine katkıda bulunmak için edebiyatın lezzetlerini servis ettiği tatların arasına aldı.

Karakum kitaplarının kat edeceği yollar ve bu yolculukla eklenecek yol arkadaşları için sabırsızlanıyoruz. İktisadi olarak yayıncılığın zorlu bir dönemeçten geçtiği bu günlerde azim ve kararlılıkla sizlere yeni Karakum dostlarını ve onların emekleri ile mürekkep ve kâğıdın buluşmasının sonucu yeni Karakum kitaplarını takdim etmeye hazırlanıyoruz. Bu evrede Karakum dostlarını ve Karakum okurlarını kitapların sonsuzluğa uzanan ufkuyla 21. Yüzyılın en önemli ilim nimeti olan internet platformuna davet ediyoruz. Kitapların meşakkatli yolculuğunda ister kaleminizle ister okur olarak, açtığımız bu blog platformundan tanık olabilir, katkı sağlayabilirsiniz.

İnsanoğlunun iletişim ve bilgiye erişimde yakaladığı hızın bir önceki yüzyıla oranla ikili hanelerden de yüksek sayıyla katlandığı gerçeğini düşündüğümüzde bir tür e-dergi e-yayın vs hâlinde tasarlamadık. Arzumuz okunacak güzel şeylerden haberdar etmek, okunacak kitapları tanıtmak, kitaplara dair araştırmaları dikkatinize sunmaktır. Gayemiz, Karakum çölünde yeniden filizlenen medeniyetin ilim ordusuna nefer olmaktır.

Saygılarımızla